Безпека в інтернеті

ПОРАДИ З ІНТЕРНЕТ-БЕЗПЕКИ

ДЛЯ БАТЬКІВ

Як захистити дитину
Загальні поради
 • Нормуйте час перебування дитини за комп’ютером (планшетом, телефоном). Не дозволяйте дитині довго засиджуватися за комп’ютером (планшетом, телефоном) перед сном і вночі.
 • Використовуйте програмне забезпечення, що відключає ПК після закінчення визначеного часу (Time-Scout). Якщо дитина багато часу проводить за комп’ютером, вона не отримує необхідних навичок для повноцінного розвитку, потрібних їй у реальному житті.
 • Пам’ятайте- надмірне спілкування у Мережі може спричинити кіберкомунікативну залежність, а захоплення комп’ютерними іграми – перерости в ігроманію. Тому у дитини мають бути альтернативні інтереси та обов’язки (наприклад, догляд за тваринами, поливання квітів, прибирання своєї кімнати та ін.).

    Безпека і правила поведінки в Мережі мають формуватися з урахуванням віку і психологічних особливостей дітей. Відсутність вольового та емоційного контролю, імпульсивність поведінки властиві дітям. Чим молодший вік, тим більше уваги слід приділяти спільному використанню інтернету. З підвищенням рівня самоконтролю дитини поступово знижується потреба в батьківському контролі.

 

ЯКЩО ВАШІЙ ДИТИНІ ВІД 8 ДО 10 РОКІВ

    У молодших школярів зберігається висока потреба в грі, русі та в зовнішніх враженнях. Саме остання є основною рушійною силою, завдяки якій виникають нові потреби: в оволодінні знаннями, вміннями та навичками.

    Діти цього віку прагнуть самостійно досліджувати навколишній світ, задовольняючи інтерес до пізнання, зокрема і за допомогою інтернету.

    З метою підвищення безпеки Вашої дитини:

 • Користуйтесь програмами батьківського контролю.
 • Вживайте спеціальне сучасне програмне забезпечення для контролю ресурсів, що відвідує ваша дитина.
 • Застосовуйте засоби блокування небажаного контенту.
 • Встановіть програму, що обмежує час роботи за комп’ютером.
 • Проконтролюйте нік дитини, щоб виключити наявність у ньому особистої інформації та роз’ясніть, що в інтернет-просторі перебувають люди, які можуть використати особисті дані проти неї. Навчіть дитину вигадувати безпечний пароль і поясніть, що це дозволить їй захистити власну інформацію.
 • Навчіть дитину правилам конфіденційності та поведінки в мережі і необхідності їх самостійного дотримання, оскільки діти цього віку вже можуть відвідувати інтернет у школі або у знайомих, де безпосередній контроль дорослих може бути відсутнім.
 • Заходьте в інтернет разом з дитиною та навчайте її практичному застосуванню отриманих знань з безпеки в Мережі.
 • Розповідайте дитині, що в Мережі досить часто знаходяться не ті особи, за яких вони себе видають.
 • Якщо дитина спілкується в чатах і користується службами миттєвого обміну повідомленнями, розкажіть їй проте, які небезпеки очікують на неї, якщо вона не буде дотримуватися правил безпеки. Намагайтесь контролювати спілкування вашої дитини під час користування подібними службами.
 • Розкажіть дитині про ризики, які вона може зустріти у віртуальному просторі, зокрема про віруси.
 • Обмежуйте час перебування вашої дитини за комп’ютером.
 • Виявляйте зацікавленість до віртуального життя вашої дитини та не ігноруйте питання, що від неї надходять. У випадку, коли ви не знаєте відповіді, спробуйте разом з дитиною відшукати її в інтернеті.
 • Привчайте дитину ділитися з вами враженнями про відвідання інтернету та розповідати вам про все, що викликало у неї хвилювання.
 • Хваліть дитину, якщо вона вчиняє правильно, а якщо вона помилилася- спокійно поясніть, що потрібно робити і як себе поводити.

Створіть альтернативні інтереси та обов’язки для вашої дитини:

– відвідання кружка за інтересами або спортивної секції;

– хобі;

– прибирання своєї кімнати;

– догляд за тваринами чи домашніми рослинами.

 

Довірливі стосунки допоможуть вам вжити своєчасних

заходів у випадку виникнення ситуації, що загрожує безпеці дитини.

 

ЯКЩО ВАШІЙ ДИТИНІ ВІД 11 ДО 14 РОКІВ

     Підлітковий період є перехідним: відбувається біологічне та статеве дозрівання організму, психічний розвиток, виникає новий рівень самосвідомості, відбувається соціалізація особистості.

     Діти молодшого підліткового віку відрізняються гарним засвоєнням інформації, з цікавістю досліджують простір Мережі. Мотивами, що домінують у поведінці дітей даного віку, є: намагання до самостійності і визнання товаришів, розширення власних прав, бажання зайняти гідне місце в групі однолітків. Особливої ролі починає набувати самооцінка особистості. Відбувається формування власної ієрархії цінностей. У даний період особливу зацікавленість викликають інтернет-ресурси, що дають змогу підлітку спілкуватися з реальними та віртуальними знайомими, а також розважальні і навчальні ресурси Мережі. Діти періоду дорослішання вже мають знання про те, яка саме інформація міститься в інтернет-просторі та нерідко намагаються дослідити ці ресурси в обхід заборонам батьків.

     Прагнення до дослідження інтернету та надто суворий контроль з боку дорослих можуть викликати негативну реакцію дитини і стати причиною приховування її діяльності в інтернет-просторі.

   Діти 11-14 років потребують контролю батьків, але вже виявляють самостійність, тому дуже важливо навчити їх комп’ютерній грамотності та правилам безпечної роботи в Мережі, оскільки вони можуть входити в інтернет у школі, інтернет-кафе чи в товаришів, де зовнішній контроль відсутній. Необхідно розвивати внутрішній контроль дитини і привчати її до відповідальної поведінки в Мережі з метою особистої безпеки.

 • Навчіть дитину правилам конфіденційності та поведінки в Мережі.
 • Привчіть дитину з повагою ставитися до людей, яких вона зустрічає в інтернеті.
 • Поясніть дитині, що її нік не має містити про неї особистої інформації.
 • Навчіть дитину вигадувати безпечні паролі та поясніть, що це дозволить їй захистити власну інформацію й підвищить безпеку.
 • Розкажіть дитині про ризики, які вона може зазнати виходячи в інтернет-простір, зокрема про віруси та програми-шпигуни.
 • Поясніть, що в інтернеті, крім звичайних людей, можуть знаходитися авантюристи та злочинці, які здатні використати її особисті дані для злочинних дій.
 • Розкажіть дитині, що зустрічатися з віртуальними знайомими в оффлайні може бути небезпечним.
 • Навчіть дитину розповідати вам про своїх знайомих у Мережі та обговорюйте з нею питання, що її зацікавили.
 • Використовуйте спеціальне програмне забезпечення для контролю ресурсів, які відвідує дитина.
 • Встановіть програму батьківського контролю.

 

    Склавши довірливі, дружні стосунки з дитиною,

ви зможете краще контролювати її активність у Мережі,

підвищивши, тим самим, рівень її безпеки.

 

ЯКЩО ВАШІЙ ДИТИНІ ВІД 15 ДО 18 РОКІВ

    У цьому віці підліткам властива емоційна нестійкість, підвищена вразливість, необ’єктивне сприйняття дійсності, вони схильні до ідеалізації почуттів дружби, любові та сексуальних стосунків. Для осіб цього віку характерні переживання, пов’язані з власною зовнішністю, прийняттям їх однолітками, визнанням оточуючими їх здібностей і вмінь. Зміни в поведінці викликані гормональною перебудовою організму та психологічними змінами, прагненням до самопізнання, самоствердження і самостійності. Криза інтересів є схожою та суттєвою проблемою підліткового віку. Дитина по-новому починає дивитися на навколишнє – предмети, явища, людей, світ у цілому.

     Підлітки шукають себе, тому нерідко страждають від почуття самотності і не відчувають себе членами суспільства. Слід відзначити, що пошук власного

кола спілкування підлітком йде паралельно його психологічному відокремленню від батьків. У кіберпросторі вони задовольняють свою потребу в спілкуванні і знаходять друзів.  Підлітки 15-18 років технічно освічені та добре орієнтуються в інтернеті. Незважаючи на самостійність і незалежність, вони все ж потребують нагадування про необхідність дотримання правил поведінки в Мережі та заходах безпеки.

 • Розкажіть дитині про правила конфіденційності і поведінки в Мережі та її особисту відповідальність.
 • Повідомте про ризики, яких вона може зазнати, відвідуючи інтернет.
 • Дитина має вміти орієнтуватися у просторі Мережі, правильно користуватися пошуковими сервісами, відсіювати небажані електронні повідомлення і за жодних обставин не надавати про себе в Мережу особисту інформацію.
 • Поясніть, що скачуючи з інтернету файли аудіо-,відео-або текстового форматів, вона може не тільки порушити закон, а й завантажити вірус чи програму-шпигуна на власний комп’ютер (планшет, телефон).
 • Виявляйте інтерес до віртуального життя дитини, обговорюйте з нею її інтернет-враження та цікавтеся знайомими з Мережі.
 • Обговорюйте з дитиною питання здорових статевих стосунків. Це дасть можливість дещо послабити її цікавість і підготувати до правильної реакції, якщо вона випадково потрапить на ресурси з дорослим змістом.
 • Розкажіть дитині про ризики спілкування у приватному режимі.
 • Навчіть дитину уважно ставитися до інформації, яку вона отримує з інтернету, щоб вона вміла відрізняти правду від брехні.
 • Розповідайте про різноманітні способи перевірки інформації.
 • Привчіть дитину не зустрічатися зі знайомими по Мережі в оффлайні, а якщо така проблема все ж таки виникне, проконтролюйте її нові контакти.
 • Навчіть дитину радитися з вами перш ніж здійснити покупку через інтернет.
 • Намагайтесь бути ознайомленими з сайтами, які відвідує ваша дитина. Це надасть можливість здійснювати певний контроль за діяльністю дитини в Мережі та зменшить вірогідність потрапляння до інтернету особистої інформації про неї та її близьких.

КОРИСНІ РЕСУРСИ

«ГАРЯЧІ» КОНТАКТИ З ІНТЕРНЕТБЕЗПЕКИ

 

 1. Спеціальний розділ сайту компанії «Київстар» із захисту дітей від негативного контенту.

   Проконсультуватися з експертом з онлайн-безпеки можна на сайті http://online-bezpeka.kyivstar.ua  де кваліфіковані спеціалісти дадуть відповіді на Ваші питання.

 1. Електронна гаряча лінія з протидії дитячої порнографії в інтернеті «Ла Страда-Україна».

   Повідомити про випадки дитячої порнографії в інтернеті можна за допомогою форми на головній сторінці www.internetbezpeka.org.ua. Гаряча лінія функціонує на базі Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда-Україна».

 1. Національна «гаряча лінія» з питань протидії домашньому насильству і захисту прав дітей.

   Звернувшись на гарячу лінію за телефоном 0 800 500 335 (безкоштовно для

дзвінків із стаціонарних телефонів на території України), або 386 (безкоштовно для дзвінків з телефонів мобільних операторів «Київстар» і «МТС») чи електронною поштою на info@lastrada.org.uaonlandia@live.com, можна одержати такі консультації:

 • Правила безпечної поведінки дітей під час користування інтернетом.
 • Поради батькам з безпечної роботи дітей в інтернеті.
 • Попередження комп’ютерної залежності і можливість отримання психологічної допомоги.
 • Юридичні консультації стосовно злочинів проти дітей в інтернеті.
 • Допомога у випадках або підозрах загрози дітям через інтернет.
 1. Проект із протидії незаконним матеріалам в інтернет-просторі України Skarga.ua

   Кожний користувач українських інтернет-порталів може сповістити про матеріали, що порушують законодавство країни та містять порнографію з участю неповнолітніх, прояви расової і національної нетерплячості, вияви тероризму, заклики до насильницької зміни конституційного ладу за допомогою форми на головній сторінці http://skarga.ua/

Проект створений Інтернет-Асоціацією України.

 1. Телефон Довіри МВС України

   Телефон довіри Департаменту МВС: (+380 44) 254-76-04.

Повідомити про веб-сайти, що пропагують насильство і жорстокість або розпалюють ненависть, расову дискримінацію, займаються створенням чи розповсюдженням дитячої порнографії можна в Департамент боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми МВС України.

У разі виявлення, що дитина стала жертвою будь-яких проявів насильства чи експлуатації, вербування чи маніпуляцій в цифровому просторі, варто одразу звернутись до Національної поліції України та надіслати повідомлення про правопорушення до департаменту кіберполіції Національної поліції України за посиланням https://ticket.cyberpolice.gov.ua/ (цілодобово) (див.: Поради з безпеки онлайн для батьків та опікунів).

 

Психологічну допомогу та підтримку можна отримати за номерами телефонів:

1) Національна гаряча лінія з питань протидії насильству та захисту прав дитин (Пн – Пт з 12:00 до 16:00):

0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних);

16 111 (безкоштовно з мобільних).

2) Онлайн консультація для підлітків в Teenergizer https://teenergizer.org/consultations/.

3) Чат-бот у Telegram https://t.me/kiberpes_bot і Viber https://chats.viber.com/kiberpes допоможе дізнатись, куди звертатися по  допомогу.

Встановити «батьківський контроль» для пристроїв із операційною системою Windows 10 можна за такою послідовністю дій:

1) перейдіть з меню Пуск в розділ «Облікові записи користувачів»;

2) у категорії «Сім’я та інші користувачі» натисніть «Додати члена сім’ї»;

3) операційна система на вибір запропонує створити профіль для дитини або дорослого;

4) обравши відповідний пункт, введіть адресу електронної пошти. Для підтвердження адреси зайдіть в папку вхідних повідомлень електронної пошти.

Важливо: операційна система не дозволить активувати «батьківський контроль» для локального облікового запису. Створіть новий профіль для кожного користувача, якого належить контролювати.

Встановити «батьківський контроль» для пристроїв з операційною системою Android можна за такою послідовністю дій:

1) відкрийте програму «Play Маркет»;

2) у лівому верхньому кутку екрану натисніть на значок «меню» і виберіть «Установки» – «Батьківський контроль».

3) увімкніть означену функцію.

4) обмежте доступ до налаштувань «батьківського контролю», встановивши PIN-код.

5) встановіть такі фільтри: «Додатки, ігри, фільми і серіали. Виберіть максимально допустиме вікове обмеження для контенту», «Музика і книги. Забороніть завантаження і покупку контенту для дорослих».

Важливо: «батьківський контроль» діє тільки на тому пристрої, де ви його налаштували. При необхідності ввімкніть його на іншому пристрої, знову виконавши наведені вище інструкції.

Встановити «батьківський контроль» для пристроїв «iPhone», «iPad», «iPod touch» можна за такою послідовністю дій:

1) перейдіть в меню «Налаштування» – «Основні» – «Обмеження».

2) покрутіть вниз і натисніть «Обмеження», а потім «Включити обмеження».

3) створіть пароль функції «Обмеження». Код-пароль обмежень необхідний для зміни налаштувань або відключення обмежень.