Поради лікаря

Особиста гігієна тіла – запорука здоров’я

Гарна особиста гігієна це перший крок до хорошого здоров’я. Звички, такі як миття рук і чищення зубів щіткою і зубною ниткою допоможуть зберегти зуби від бактерій, вірусів і хвороб.

Практика гігієни тіла допомагає вам відчувати себе добре,  що дуже важливо для вашого психічного здоров’я. Власна особиста гігієна має важливе значення для соціальної взаємодії і зв’язку в професійній арені. Люди, які мають низький рівень гігієни (запах, неприємний запах з рота, і т.д.) часто сприймаються іншими людьми як неохайні, стикаючись з дискримінацією.

Заходи щодо поліпшення особистої гігієни:

  • Купання щодня;
  • Миття рук;
  • Обрізання нігтів;
  • Практика гігієни порожнини рота;
  • Дбайливий догляд за своїм волоссям;
  • Чистота одягу.

 

Ефективна профілактика простудних захворювань

Багато батьків вважають червоний закладений носик прикрим, але неминучим супутником осінньо-зимового періоду. Начебто всі хворіють, нічого тут страшного. Насправді нешкідливий на перший погляд нежить загрожує великими неприємностями. Чим важче дихає малюк, тим менше кисню надходить в мозок, тим сильніше сповільнюється розвиток.

Крім того, нежить є найчастішою причиною запалень вуха і горла. Починаючи дихати ротом, малюк ковтає холодне, заражене мікроорганізмами повітря, що неминуче призводить до запального процесу. Зв’язок із захворюваннями вуха ще тісніший. Інфекція з порожнини носа у дітей може дуже швидко перейти на вуха, викликаючи отити. Таким чином, більша частина простудних захворювань починається саме через ніс. А значить, потребує особливої, профілактики простудних захворювань.

За законами природи

На жаль, вакцини від простудних захворювань просто не існує. Вірусів, що викликають їх, занадто багато. Щеплення від грипу також не гарантує, що дитина не захворіє. Що стосується імуностимуляторів, то вони дуже поширені, а дія цих препаратів вивчена недостатньо. Існують випадки, коли після відповідного курсу імунна система відмовляється працювати самостійно. Застосовують імуностимулятори в крайніх випадках, в комплексі з іншими препаратами і тільки після консультації з лікарем. Зате сама природа передбачила прекрасний захист організму малюка — особлива будова носа.

Рада

Якщо збираєтеся з дитиною на вулицю, стежте, щоб він був одягнений по погоді. Не допускайте, щоб він замерз або спітнів. Подібний «температурний струс» може привести до простуди.

Потрібно знати

Носик дитини  працює як добре налагоджений природний кондиціонер. Він зволожує вступник повітря, зігріває його і очищає від хвороботворних бактерій. Щоб ця система не давала збоїв, треба забезпечити їй сприятливі умови.

1.Очищення

Очистити слизову носа від мікробів і підтримати її вологість допоможуть спеціальні підсолені розчини (фізіологічні розчини або краплі з морською сіллю). Промивайте ними носик вранці та ввечері або закопуйте по 2-3 краплі три рази на добу.

  1. Зволоження

Щоб слизова не пересохла, потрібно підтримувати певну вологість повітря (60-70%). Восени і взимку цей показник знижується, тому так важливо зволожувати повітря дитячої кімнати додатково. Зробити це можна за допомогою мокрого рушника — просто покладіть його на батарею опалення і опустіть нижню частину в тазик з водою. А можете скористатися спеціальним пристроєм — ультразвуковим зволожувачем. Фахівці радять заливати в нього тільки фільтровану або дистильовану воду. У неочищеної водопровідної міститься багато солей, які, потрапляючи в дихальні шляхи, травмують слизову носа дитини.

  1. Спеціальна допомога

Не чекайте, коли кількість хворих перевищить будь-які мислимі епідеміологічні показники. Краще, заздалегідь, привести дитину на прийом до ЛОР-лікаря (бажано у вересні — початку жовтня), особливо якщо дитина легко застуджується. Фахівець зможе адекватно оцінити здоров’я дитини, дати відповідні рекомендації і при необхідності призначити спеціальні препарати для підтримки імунітету.

  1. Захист

Кращим стимулятором природних захисних властивостей є звичайні харчові рослинні олії — соняшникова, оливкова, арахісова, кукурудзяна, абрикосова або персикова. Якщо носик дитини занадто пересихає, закапайте кілька крапель на ніч.

  1. Тренування

Стійкість до переохолодження, як відомо, тренується загартовуванням. Спробуйте обливати підошви ніг дитини прохолодною водою (25-26 градусів). Ступні мають рефлексогенні зони, безпосередньо пов’язані зі слизовою системою носа і горла, так що необхідного ефекту ви досягнете досить швидко. Процедуру найкраще проводити в першій половині дня, після ранкової зарядки. І не забувайте, що починати її можна тільки тоді, коли дитина абсолютно здорова.

  1. Група підтримки

Незамінною профілактикою простудних захворювань є повноцінний і різноманітний раціон дитини. До зміцнюючих речовин відносяться вітамін С (цитрусові, капуста, шипшина), вітамін А (морква, солодкий перець, будь-яка зелень), цинк (всі зелені овочі, яйця, молочні продукти), магній і селен (будь-які крупи). Існують і аптечні адаптогени — речовини, що підвищують імунітет. Це можуть бути рослини (женьшень, елеутерокок, лимонник китайський) і препарати тваринного походження (муміє, прополіс). Фахівці попереджають, що у таких препаратів досить багато протипоказань, вони можуть спровокувати алергічну реакцію, тому терміни і дозування їх прийому може призначити тільки лікар.

 

Потрібно слідкувати

Ми звикли вважати винуватцем нежиті інфекції. Насправді в цій ролі часто виступають і інші фактори:

— сухе повітря міських приміщень;

— протяги;

— кондиціонери;

— дуже холодна їжа і напої;

— переохолодження організму, особливо підошов ніг.

 

Профілактика дитячих хвороб : інфекційні хвороби

Для профілактики всіх інфекційних захворювань необхідно перш за все дотримуватися правил дитячої гігієни. Потрібно правильно, з достатнім терміном нагрівання, готувати їжу, водопровідну воду вживати тільки кип’яченою. Для профілактики важливо загартовування, правильне харчування, свіже повітря, оскільки гарний фізичний розвиток дитини підвищує опірність різним захворюванням, у т.ч. та інфекційним. Найчастіше джерелом інфекції буває хвора людина. Слідкуйте, щоб діти не користувалися спільними іграшками, засобами гігієни. Для профілактики краще за все, не чекаючи хвороби, привчити дітей до особистого рушника, мила, зубної пасти. Адже діти  особливо часто не вміють ділити речі одне одного на «свої» і «чужі».

Профілактика гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГВРІ) складна, так як дитину необхідно, перш за все, ізолювати від контакту з хворими дітьми, а якщо вона вже відвідує навчальну  установу, то це зробити непросто. Тут особливо важливо загартовування. У приміщеннях, де перебувають діти, необхідні регулярне провітрювання, опромінювання ртутно-кварцевою лампою, вологе прибирання. Кімнату, де проживає хворий чоловік, потрібно також провітрювати, при збиранні іноді додають 2%-й розчин хлорного вапна. Як при будь-яких інфекціях, хворий повинен користуватися індивідуальним посудом, рушником, милом і т.д.

Для профілактики шлунково-кишкових інфекцій звертайте увагу на якість і правильне приготування їжі, не використовуйте сиру воду. Кип’ячена вода повинна зберігатися у закритому і чистому посуді. Сирі овочі та фрукти миють, а потім обдають окропом. Всі продукти повинні бути захищені від мух, сміттєві відра теж потрібно тримати закритими. Обов’язково привчайте дитину до постійного миття рук перед їжею, після туалету, після контакту з землею.

Для профілактики туберкульозу використовується насамперед вакцинація. Вакцину Кальметта — Герена (БЦЖ) вводять вже новонародженому, потім у віці 1, 3 і 7 років, в підлітковому віці і дорослим до 30 років (імунітет тримається 1-2 роки). Між щепленнями має проходити не менше 12 місяців. Повторні щеплення можна робити тільки в тому випадку, якщо дитина не заражена  туберкульозом — тобто, після обов’язкової перевірки на реакцію Манту.

Для попередження ревматизму необхідні звичайні заходи, що підвищують стійкість і опірність організму, зміцнюють здоров’я дитини. Крім цього, потрібно стежити за своєчасним лікуванням зубів, носоглотки і мигдаликів, тому що саме в них в основному знаходиться збудник хвороби — стрептокок.

 

Профілактика дитячих шкірних хвороб

У першу чергу, необхідно дотримуватися всіх правил гігієни житла, тіла й одягу. Також потрібно правильне харчування з достатньою кількістю вітамінів, правильний режим. Більшість гнійничкових, грибкових і вірусних захворювань заразні і легко передаються від хворих дітей або тварин. Часто шкірні захворювання викликаються алергенами — харчовими, ароматами, медикаментами. Їх необхідно вчасно виявити. Шкіра дітей легко забруднюється, особливо під час гри на вулиці, дачній ділянці. Мікроби з пилу і бруду легко проникають в дитячу шкіру. Чим рідше вона пошкоджується і забруднюється, тим рідше виникає такий різновид шкірних захворювань, як гнійничкові. При грибкових захворюваннях (це трихофітія, або стригучий лишай) хвору дитину потрібно негайно ізолювати від контакту з іншими дітьми і показати лікареві.

Ізолюють від оточуючих і хворого на коросту. Для попередження корости потрібно стежити за здоров’ям домашніх собак і кішок, які можуть переносити захворювання. Обов’язково потрібно дотримуватися гігієни ліжка, одягу, іграшок — у всіх них може «оселитися» коростяний кліщ.

Профілактика дитячих хвороб зміцнить здоров’я Вашої дитини та подарує радість життя та спілкування.

Будьте здорові!

 

ПРОФІЛАКТИКА ГОСТРИХ ОТРУЄНЬ У ДІТЕЙ

Діти — наша радість та надія. Ми, дорослі, повинні забезпечити умови для їх безпечного життя. На жаль, випадки гострих отруєнь дітей у побуті трапляються досить часто. Причинами цього можуть бути як недостатній догляд за дітьми у боку батьків, порушення правил зберігання хімічних речовин, так і порушення призначень лікаря при лікуванні дитини. Щоб уникнути небажаних випадків батькам треба пам’ятати, що небезпечними для дитини можуть бути:

  • кімната, спальня, де зберігаються медикаменти, парфуми, косметика, цигарки;
  • кухня, де зберігаються медикаменти, засоби для чищення та миття посуду, раковин, каналізаційних труб, оцет, цигарки, засоби для знищення комах;
  • ванна кімната — засоби для прання та відбілювання, чищення каналізації, косметика, парфуми;
  • комора — засоби для знищення комах, цемент, бензин, лаки, розчинники;
  • сумка — медикаменти, косметика, парфуми, цигарки.

Батькам треба пам’ятати, що необхідно обережно ставитися до всіх хімічних речовин, якими Ви користуєтеся у побуті, а не тільки до тих, небезпека яких Вам відома. Те, що безпечно для дорослих, може виявитися отрутою для дітей. При відповідальному ставленні до виконання простих правил збереження та використання хімічних речовин можна запобігти випадкам гострого отруєння дитини. Перевірте, будь ласка, чи знаєте Ви, що необхідно:

  • зберігати медикаменти в окремому, недосяжному для дитини місці; якщо дитина повзає — на рівні зросту дорослої людини, якщо ходить — зачиняти медикаменти на ключ. Зберігати ліки в упаковці, в якій вони продавалися. Це правило повною мірою відноситься до зберігання всіх хімічних речовин, які Ви використовуєте у побуті;
  • не приймати ліки в присутності дитини, тому що вона буде повторювати Ваші дії за Вашої відсутності;
  • використовувати ліки тільки за інструкцією! Треба запитати у лікаря чи аптечного працівника, чи дозволяється використовувати саме цей препарат при лікуванні дитини і пам’ятайте, що прийом більшої дози за один раз не гарантує швидшого одужання, тому треба контролювати дозу при разовому прийомі та не збільшувати кратність цієї дози;
  • не повертатися спиною до відкритої тари та ємностей, в яких знаходяться медикаменти чи засоби побутової хімії, особливо рідких форм, тому що за вашою спиною залишається неконтрольована, небезпечна та досяжна для дитини отрута;
  • не зберігати хімічні речовини в пляшках з-під харчових продуктів (води, соків). При переливанні або пересипанні хімічних речовин у інші об’єми необхідно підписувати їх вміст. Тару з-під хімічних речовин не можна використовувати для зберігання харчових продуктів;
  • зберігати хімічні речовини окремо від харчових продуктів для запобігання випадкового потрапляння у страви при їх готуванні;
  • не зберігати засоби боротьби з сільськогосподарськими шкідниками та добрива у житлових приміщеннях;
  • не зберігати медикаменти та засоби побутової хімії із закінченим строком використання;
  • не проводити дезінсекційних, лакофарбувальних робіт у присутності маленьких дітей, слідкувати за якісним провітрюванням приміщення при пічному опаленні та закінченні вищезгаданих робіт.

Треба пояснювати необхідність виконання цих правил безпеки всім членам вашої родини та особам, які здійснюють догляд за дитиною, особливо тим, хто постійно приймає ліки та у яких буває Ваша дитина.

Із врахуванням віку дитини необхідно роз’яснювати їй основні правила безпеки, роз’ясніть дитині, що ліки та засоби побутової хімії — це не іграшки, їх можна використовувати лише за призначенням. Не треба обдурювати дитину, кажучи їй, що вона ковтає цукерку, а не таблетку чи драже.

Діти середнього шкільного віку та підлітки не менше малюків потребують Вашої уваги. У цьому віці частіше виникають гострі отруєння дитини алкогольними напоями. Серед підлітків підвищується ризик залучення дитини до вживання речовин, які загрожують розвитком хімічної залежності (психотропні, наркотичні речовини).

При встановленні контакту чи підозрі на контакт дитини з хімічною речовиною (тримає у руках, не вистачає декількох таблеток, розжувала щось, мабуть, ковтнула та ін.) та перших ознаках отруєння (нудота, слабкість, змарнілість, сонливість…) необхідно вжити таких заходів.

Припинити подальший контакт з речовиною:

  • видалити, забрати залишки речовини з рук чи рота дитини;
  • промити водою шкіру, слизову рота чи очі;
  • при потраплянні хімічної речовини через органи дихання забезпечити доступ свіжого повітря.

Негайно викликати швидку медичну допомогу за телефоном 103.

До приїзду бригади швидкої допомоги:

  • дати дитині активоване вугілля (згідно з інструкцією щодо його використання та з врахуванням віку дитини);
  • по можливості з’ясувати, яка речовина викликала отруєння. Необхідно зберегти залишки цієї речовини або її упаковку. Це збереже час лікарю при визначенні ним необхідних лікувальних заходів та призначенні антидотів.